Porucha řasinek

Potíže s dechem ihned po narození, trvalá rýma, vlhký kašel a opakované záněty středouší jsou zlomkem obtíží trápicích děti s primární ciliární dyskinezí. Děti bývají mnohdy mylně sledovány pod diagnózou obtížně léčitelného astmatu, dospělí jsou řazeni do kategorie idiopatické bronchiektázie. Vrozená porucha řasinek neboli PCD je vzácné onemocnění, na které se moc nemyslí a proto je odhalen pouze zlomek nemocných. 

Doporučil Vám nebo Vašemu dítěti praktický lékař nebo specialista vyšetření řasinek?  V tomto textu Vám představíme metody vyšetření řasinek a řekneme jak se na vyšetření připravit, co si vzít s sebou a co očekávat.

Ve FN Motol probíhá vyšetření řasinek již od roku 1995, postupem času jsme do diagnostiky zařadili moderní diagnostické metody, například vysokorychlostní videomikroskopii v roce 2010. Podívejte se na reportáž pořadu Tep24 z roku 2012, která se věnuje právě vyšetření řasinek. Viz zde.

Péče o pacienta s PCD přísluší specialistům, a to z více oborů. Společně se o nemocného starají pneumolog, ORL lékař, fyzioterapeut, genetik někdy i kardiolog. Co léčba obnáší a jaké má nemocný možnosti přináší článek Terapie PCD.

Přišel Vám výsledek vyšetření a nevíte si s ním rady? Narazili jste na cizí slova, která Vám nedávají smysl?

Podívejte se do našeho slovníku cizích termínů a hned bude vše jasnější.